Mieszkańcy ogrodu​​​​​​
Zwierzęta są nieodłączną częścią ogrodu. Im bardziej ogród jest im sprzyjający, bardziej przyjazny, tym lepiej i korzystniej dla nas wszystkich. Zwierzęta bowiem spełniają istotną rolę w ogrodzie. Uwielbiamy słuchać ptasiego śpiewu, brzęczenia pszczół i trzmieli. Motyle i inne piękne owady zdobią nasz ogród niczym kwiaty. Podziwiamy szybko przemykające jaszczurki, przeskakujące z gałęzi na gałąź wiewiórki i zachwycamy się wieczornym widokiem jeża. Te zwierzęta są jednak w ogrodzie nie tylko po to, by nas zachwycać. Robią w nim dobrą robotę: zapylają, kontrolują naloty ogrodowych szkodników i pomagają utrzymać w ogrodzie przyrodniczą równowagę, same są też pożywieniem dla innych. Im większa ich różnorodność, tym dla ogrodu lepiej.
Ale, żeby je do ogrodu zaprosić, trzeba zwierzętom zapewnić odpowiednie warunki: źródła wody i pożywienia, miejsca schronienia i gniazdowania i powstrzymać się od stosowania chemicznych środków ochrony roślin.
Wodę w ogrodzie trzeba po prostu mieć. Mogą to być poidełka, misy, miseczki, podstawki a nawet większe zbiorniki. Ważne, by zwierzęta miały do wody dostęp. A tylko od naszej fantazji zależy jakie naczynia użyjemy i gdzie je postawimy. Najlepiej, gdy staną się one pięknymi elementami ogrodu wzbogacającymi jego całą kompozycję.
Jeśli chcemy, by w ogrodzie były pszczoły, trzmiele i inne owady żywiące się nektarem i pyłkiem, powinniśmy zapewnić im pożytek, nieprzerwanie, od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Projektując ogrody i założenia roślinne gatunki wybieramy tak, by stworzyć z nich tak zwaną taśmę pokarmową dla tych właśnie owadów. Oznacza to, że w ogrodzie unikamy monokultur jednego lub dwóch gatunków, a wprowadzamy całą ich różnorodną gamę, by pierwsze kwiaty pojawiały się już na przedwiośniu, i po kolei rozkwitały kolejne, aż do pierwszych przymrozków. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy połączymy drzewa i krzewy z ogrodowymi łąkami i mozaikowymi założeniami roślin zielnych.
Ważne jest by w ogrodzie pozostawić miejsca z gęstymi zaroślami i pokrzywami, na których żerują gąsienice tak lubianych przez wszystkich motyli. Liczne gatunki roślin rodzimych, dziko rosnących, stanowią także ptasie pożywienie. Wiele z nich uznane jest za ozdobne i już od dawna sadzone w ogrodach. Dlatego warto mieć te gatunki w obejściu, a nawet wkomponować je w kwietnie rabaty. Zwiększymy przez to różnorodność i atrakcyjność ogrodu dla ptaków i owadów. Kilka przykładów takich roślin to: dziewanna, dziurawiec, wiesiołek, niezapominajki, krwawnik pospolity, porzeczki, czeremcha i kalina.
Aby żyjące w ogrodzie ropuchy, jaszczurki, jeże i ptaki mogły pomóc nam w kontroli nadmiernie rozrastających się populacji ślimaków i owadów uznanych za szkodniki, nie możemy stosować środków chemicznych. Robiąc to zubożamy różnorodność naszego ogrodu, a naszym sprzymierzeńcom szkodzimy, a często wręcz ich zabijamy.
Równie istotnym jak źródła wody i pożywienia są dla lokalnej fauny odpowiednie miejsca schronienia, reprodukcji i gniazdowania. Drzewa, gęste zarośla, ogrodowe łąki i bylinowe mozaiki sprawdzają się tu świetnie. Gniazdują w nich zarówno ptaki, owady, jak i inne niewielkie zwierzęta. Niezwykle ważnym i cennym w ogrodzie jest też martwe drewno. Dlatego nie palmy i nie wyrzucajmy suchych gałązek, ani konarów czy pni obumarłych drzew, gniazdują w nich bowiem rzadkie owady jak jelonki rogacze czy dzikie pszczoły, na przykład, olbrzymia zadrzechnia fioletowa.

To cię zainteresuje

Back to Top